Hírek
2019. Március 01. 10:59, péntek |
Helyi
Forrás: Dombó Média
Máté Zoltán lett az „Az év pálinkatermelője”
A Természetes Dombóvár Közéleti Egyesület és a Dombóvári Pálinkabarátok Körének évenkénti pálinkaversenyét idén február 23-án a JAM-csarnokban rendezték.
A mintákat a héten adhatták le a Tinódi Házban azok a helyiek és környékbeliek, aki kíváncsiak voltak arra, hogy miként értékeli a zsűri a „nedűiket”. A megszokott bírálók közül hiányzott Király Gábor, a Dombóvári Kertbarát Egyesület elnöke, aki nemrégiben 70 éves korában váratlanul elhunyt. Megüresedett helyére egyelőre nem választottak senkit, így Gál Péterre, a Döbröközön, Kisvejkén és Mágocson főzdét működtető Schmieder Pálinkaház főzőmesterére, valamint a tapasztalt dombóvári vendéglátósra, Bank Istvánra hárult az a feladat, hogy megkóstolja és minősítse a 14 nevező által hozott üvegek tartalmát.
Ők elmondták, hogy jó pálinkát csak kiváló minőségű és érettségű gyümölcsből lehet készíteni, amit először meg kell mosni, majd a húsát feldarabolni, ledarálni, azt követően pektinbontót, savakat és tápsót hozzáadagolni, a több hétig tartó erjesztés során a megfelelő lényerés érdekében pépesíteni szükséges lehetőleg 17 Celsius-fok körüli hőmérsékleten és amikor a cefre a lekvárhoz hasonló állagú lesz, akkor kiégetni. Otthon is lehet házi főzőberendezésen jó minőségű pálinkát előállítani, ám megfelelő szakismeret és nagy tapasztalat kell ahhoz, hogy a főzet ne kozmáljon le az alszesz készítésekor, majd a finomítás során a mérgező anyagokat is tartalmazó, csípős ízű és a ragasztóra emlékeztető szagú előpárlatot - vagy közismert nevén a rézelejét - a megfelelő pillanatban elválasszák a középpárlattól, amiből aztán a pálinka lesz. Az utópárlat felismerése is fontos, mert abban ugyan mérgező anyagok már nincsenek, de az alkoholfoka hirtelen csökken, illetve az íze és az illata is rohamosan romlik. Ha ez a frakció is hozzákerül a középpárlathoz, akkor elronthatja az egész pálinkamennyiséget. A legtöbben az említett feladatok elvégzése során hibáznak, így az a legjobb megoldás, ha szakemberre bízzuk a cefre kifőzését.
A verseny eredményeit a Gyár utcában felállított rendezvénysátorban a Téltemető túra résztvevőinek körében Szabó Loránd polgármester ismertette. Az 52 nevezett mintából hét-hét kapott arany- és ezüstminősítést, huszonnyolcat pedig bronzfokozatú oklevéllel jutalmaztak. A bírálók a gyümölcspálinkák közül Kohner János tavalyi cseresznyéjét tartották a legjobbnak, a második helyet Glaub Róbert 2016-os cseresznyéje szerezte meg, míg a harmadik Szakó Béla almája lett. A törkölyök mezőnyében Máté Zoltán pálinkája végzett az élen Visnyei Tiborét és Csiszár Lászlóét megelőzve. „Az év pálinkatermelője” címet az összesített eredmények alapján Máté Zoltán érdemelte ki immár sokadszor.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 20. 15:24, péntek | Helyi
35 dombóvári sportoló kapott elismerést a Sportgálán
Második alkalommal ünnepelték Sportgála keretében a legkiválóbb dombóvári sportolókat.
2024. December 18. 09:55, szerda | Helyi
Megbízható agrár-szaktanácsadás már 20 éve Dombóváron
A Dél-Dunántúl Területi Szaktanácsadó Központja a gazdák szolgálatában.
2024. December 17. 08:20, kedd | Helyi
Egy aranylón csillogó ezüstérem és sok-sok atlétapalánta a régiós versenyen
A Dél-Dunántúli régió U10-es és U12-es korosztályának csapatversenye került megrendezésre a bonyhádi Atlétika Centrumban.
2024. December 14. 14:17, szombat | Helyi
Rangos elismerést vehetett át Klotcz István, a Fortuna Étterem tulajdonosa
Az Aranyvilla díj a vármegye kiemelkedő vendéglátóhelyét illette.