Hírek
2022. Március 02. 13:00, szerda |
Helyi
Forrás: Fekete István Kulturális Egyesület
Az utolsó uzdi Svastics
Fekete István író szülőfalujának határában található a Svastics család sírkápolnája. A Szent László kápolna az 1882-85 táján épült.
Ekkor Chernel Gyuláné, szül. Svastics Róza volt itt birtokos, így a kápolna alapítását neki tulajdonítják. Az épület tégláit helyben égették és „S” monogrammal látták el. A család elhunyt tagjai a kápolna alatti kriptába temetkeztek. Legutoljára Chernel Gyuláné, Svastics Rozáliát helyezték itt végső nyugalomra a mellékelt gyászjelentés szerint 1939. március 4-én.
A kápolnát az 1950-es évek elején villámcsapás érte, ezt követően a kriptát kirabolták. Még gyermekkoromban hallottam az idősebb emberektől, hogy a Cserepespusztán dolgozó ún. traktorista lányok eltávolították a kripta fedelét és az ott elhelyezett koporsókat feltörték és kifosztották, majd később a földi maradványokat a kápolna mögötti temetőben újra eltemették.
Bodó Imre, elnök
Fekete István Kulturális Egyesület
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 08. 08:41, csütörtök | Helyi
Borversenyt tartottak Gyulajon
A helyi önkormányzat szervezésében május 7-én megtartották a gyulaji gazdák hagyományos borversenyét.
2025. Május 07. 10:00, szerda | Helyi
„Amerre a labda gurult, arra mentem én is.” - Buzánszky Jenő
Május 4-én volt 100 éve, hogy Buzánszky Jenő, az Aranycsapat hátvédje Újdombóváron megszületett. Ebből az alkalomból három helyszínen szerveztek megemlékezést a városban.
2025. Május 05. 16:24, hétfő | Helyi
Jelentkezz honvédelmi táborba!
Több, mint egy tábor! Kaland, kapcsolat, kihívás! Kattints az alábbi hirdetésre és jelentkezz május 15-ig!