Városlista
2024. december 23, hétfő - Viktória

Hírek

2016. Szeptember 02. 08:36, péntek | Helyi
Forrás: Tolna Megyei Önkormányzat

Átadták a megyei kitüntető díjakat a Megyenapi Ünnepi Közgyűlésen

Átadták a megyei kitüntető díjakat a Megyenapi Ünnepi Közgyűlésen

Tolna Megye Kiváló Közalkalmazottja megyei kitüntetésben részesült Fazekas Gáspár, az Apáczai Oktatási Központ Kaposszekcsői Általános Iskolai Tagintézménye igazgatója.

Fehérvári Tamás: értékeket védelmező megyére van szükség

A zsúfolásig telt Vármegyeházában olyan érzésük volt a vendégeknek, mintha valóban az egész megye együtt ünnepelt volna a Tolna Megyei Önkormányzat hagyományos, szeptember 1-jei Megyenapi Ünnepi Közgyűlésén. A közönség java része a települési önkormányzatok képviselőiből és megyei tisztségviselőkből állt, akiket Fehérvári Tamás, a megyei közgyűlés elnöke, majd Ács Rezső, Szekszárd polgármestere köszöntött. Az ünnepi eseményen átadták a megyei kitüntető díjakat azoknak, akik elkötelezetten szolgálják szűkebb hazájukat. Nevükben Horváth István országgyűlési képviselő mondott köszönő beszédet.

Fehérvári Tamás megnyitó beszédében a 150 éves török megszállásra utalva emlékeztetett: közel 500 éve már, hogy szűkebb hazánk pusztulásnak indult és a megye falvai elnéptelenedtek. Tolna megye bár próbálta várait megtartani, nem kerülhette el, hogy a Török Hódoltság része legyen.

Míg Mátyás korában Tolna a legnagyobb vármegyék közé tartozva a nyolcadik legnépesebb, s gazdasági erejét tekintve negyedik volt a sorban, a megszállás végére 574 virágzó településéből alig tíz maradt.

A török berendezkedés azonban nem csak gazdasági mizériát, hanem kulturális rombolást is okozott. Ennek köszönhetően Tolna megye romjaiban heverve állt a 18. század küszöbe előtt.

Ekkor vette kezdetét az építkezés kora, mely során őseinknek egy komplett társadalmi-gazdasági-igazgatási rendszert kellett újjáépíteniük és működtetniük.

Ennek a munkának és időszaknak egyik kulcsmomentuma a pecsét, amelyet 1699. szeptember 1-jén, királyi diploma kíséretében adományozott a megyének I. Lipót császár. A pecsét egységes és legitim megyét teremtett, amely egyben közös identitásunk lenyomata is – jelentette ki Fehérvári Tamás.

A 18. századi Tolna megyében a káoszt lassan felváltotta a rend és az építő kezek olyan otthonná formálták, amelyben szívesen élünk.

Évszázadokkal a török után látjuk, mennyi kapavágás és mennyi hazafi kellett, hogy épüljön e vidék. Ám kapavágások és hazafiak híján szerencsére ma sem vagyunk. Ma is vannak építő kezek, akik gondosan és szakértelemmel fordulnak a közös ügyek és az itt élő emberek felé.

Az elnök a megyei önkormányzat két fő feladatát is kiemelte: a megye életének szervezését, az értékek és érdekek védelmezését. A megye éppen ezért igyekszik a közösségekből egységet kovácsolni, és érdekeiket méltó módon képviselni. Hiszen a történelmi példa rávilágított, hogy szervezettség, szabályok és egység nélkül egy egész megye, s akár egy egész ország romba dőlhet. Tanúi vagyunk annak, hogy az egykor Tolna megyében élő közösségeket és javaikat, miként emésztette fel egy idegen, intoleráns és erőszakos kultúra.

Ma azonban vagyunk elegen, akik hisznek a keresztény jóságban, akik hisznek a közösségünk erejében, akik hisznek Tolna megyében – zárta beszédét az elnök.

Ács Rezső polgármester ünnepi beszédében elmondta: bár Tolna megyét a legkisebb megyék között, leszakadó régióként tartják számon, mégiscsak számos értéke van, amelyeket az itt élő emberek gondosan őriznek. Ezekre az értékekre bátran támaszkodhatunk – tette hozzá.

Büszkék lehetünk erdőinkre, vizeinkre, kultúránkra, természeti- és épített örökségünkre.

Ezen értékek mentén szükséges meghatározni a megyét érintő fejlesztési programokat, és a munkahelyteremtő beruházások megvalósulását elősegíteni.

A városvezető komoly problémának nevezte az elvándorlást és a szakemberhiányt, amelyeket munkahelyek teremtésével, jó szakképzéssel és a letelepedési lehetőségek biztosításával lehet megoldani. A 2014-20-as fejlesztési ciklus forrásainak optimális felhasználása érdekében összehangolt munkára van szükség.

Ács Rezső kiemelte: Szekszárd nem önálló identitás, hanem szerves része Tolna megyének. Ha Szekszárd sikeres, akkor a megye is, ha pedig a megye sikeres, akkor Szekszárd is. A Modern Városok Programban megvalósuló fejlesztések pedig nemcsak Szekszárd, de az egész megye fejlődését szolgálják.

***

A Tolna Megyei Önkormányzat Közgyűlése megyei kitüntető díjban részesítette az alábbi személyeket:

Tolna megye elismertségéért folytatott elkötelezett munkája, országgyűlési képviselőként, polgármesterként Szekszárd és térsége fejlődéséért, a települések javára végzett fáradhatatlan, magas színvonalú tevékenysége, a borvidék gyarapodásáért, számos, sportot is érintő fejlesztés, beruházás megvalósulása érdekében kifejtett kimagasló, áldozatos közéleti tevékenysége elismeréséül a megyei önkormányzat TOLNA MEGYÉÉRT-DÍJ megyei kitüntetést adományoz Horváth István országgyűlési képviselőnek.

Több, mint négy évtizedes, országosan is az egyik legeredményesebb matematika oktatói munkájában új utak és lehetőségek feltárásában vállalt szerepe, könyvek, publikációk, feladatgyűjtemények megírásával diákok és tanárok érdekében végzett rendkívül elkötelezett, példaértékű tehetséggondozói és szaktanácsadói tevékenysége, tanítványaival országos és nemzetközi szinten elért jelentős eredményei elismeréséül a megyei önkormányzat – a reformkor és a szabadságharc Tolna megyei vezéralakjáról elnevezett – BEZERÉDJ ISTVÁN- DÍJ megyei kitüntetést adományoz Dr. Katz Sándor pedagógusnak.

Több, mint ötven éve végzett áldozatos, lelkiismeretes szakmai tevékenysége, új műtéti technikák kifejlesztésében elért eredményei, kitartó, szakmai tapasztalatainak tovább örökítésében vállalt elhivatott munkája, a mai napig teljes értékű, szakmai körökben is nagyrabecsült, odaadóan végzett magas színvonalú tevékenysége elismeréséül a megyei önkormányzat – a munkásságával Tolna megyéhez is kötődő, országos hírű, múlt századi mérnöktudósról elnevezett – BESZÉDES JÓZSEF-DÍJ megyei kitüntetést adományoz ifj. Dr. Holló Sándor állatorvosnak.

Öt évtizedes magas színvonalú népművészi alkotói munkája, a bátaszéki fekete kerámia, valamint a népvándorlás-kori, a Kárpát-medence történelmi mintakincsének a mai kerámiaművészetbe történő átörökítésében, a megye népművészeinek összefogásában és a népművészeti alkotóközösségért végzett elkötelezett, áldozatos munkája elismeréséül a megyei önkormányzat – a modern magyar irodalom Tolna megyéből származó kiemelkedő egyéniségéről elnevezett – BABITS MIHÁLY-DÍJ megyei kitüntetést adományoz Csúcs Endre keramikus népi iparművésznek.

Több évtizedes kiemelkedő sportolói és testnevelői, számtalan, kimagasló eredményt felmutató tehetséggondozói tevékenysége, Bátaszék sportéletének fellendítésében vállalt kezdeményező szerepe, eredményorientált, inspiráló személyisége, különböző társadalmi szervezetekben és nemzetközi sportrendezvények szervezésében végzett elkötelezett munkája elismeréséül a megyei önkormányzat – a magyar sportélet első világhírességei közé tartozó, Tolna megyéből származó úszóbajnokról elnevezett – SIPOS MÁRTON-DÍJ megyei kitüntetést adományoz Nagy Ákos testnevelő-edzőnek.

A Tamási térség hátrányos helyzetének csökkentése érdekében kifejtett két évtizedes közigazgatási munkája, rendkívüli munkabírással és szorgalommal a kistérségben megvalósított közfoglalkoztatási és startmunka programokban kifejtett tevékenysége, magas fokú szakértelemmel, céltudatos munkamódszerekkel végzett feladatellátása, elhivatott vezetői munkája elismeréséül a megyei önkormányzat TOLNA MEGYE KIVÁLÓ KÖZTISZTVISELŐJE megyei kitüntetést adományoz Bencsicsné Tóth Krisztinának, a Tamási Járási Hivatal foglalkoztatási osztályvezetőjének.

Négy évtizedes lelkiismeretes, több kitüntetéssel is elismert, elkötelezett munkavégzése, kiemelkedő szakmai hivatástudattal végzett példaértékű teljesítménye, széleskörű ismerettel és tapasztalattal kifejtett tevékenysége, elhivatottsága, szorgalma elismeréséül a megyei önkormányzat TOLNA MEGYE KIVÁLÓ KÖZTISZTVISELŐJE megyei kitüntetést adományoz Berta Katalinnak, a Tolna Megyei Önkormányzati Hivatal főmunkatársának.

Három évtizedes lelkiismeretes, elkötelezetten végzett közösségformáló és szervező tevékenysége, a megye minden korosztálya számára múzeumpedagógiai program létrehozásában, fejlesztésében, a Tájak-Korok-Múzeumok és Múzeumbarát Egyesületek irányítójaként foglalkoztató füzetek, könyvek, rendezvények segítségével a szülőföldhöz való kötődés megerősítésében vállalt odaadó szerepvállalása elismeréséül a megyei önkormányzat TOLNA MEGYE KIVÁLÓ KÖZALKALMAZOTTJA megyei kitüntetést adományoz András Lászlóné Marton Zsuzsannának, a Wosinsky Mór Megyei Múzeum múzeumpedagógusának.

A pedagógus pályán eltöltött közel négy évtizedes kiemelkedő szakmai tevékenysége, példamutató emberi magatartása, oktatói - nevelői, a szabadidős tevékenységeket és a diákönkormányzatot is támogató munkája, az intézmény szakmai tevékenysége érdekében végzett pályázatírói, szervezői munkája, Tamási közéletében vállalt szerepe, lelkiismeretes vezetői munkássága elismeréséül a megyei önkormányzat TOLNA MEGYE KIVÁLÓ KÖZALKALMAZOTTJA megyei kitüntetést adományoz Gergics Józsefnének, a Tamási Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola pedagógusának.

Négy évtizedes lelkiismeretes, kimagasló hivatástudattal, fáradhatatlanul végzett pedagógusi és vezetői tevékenysége, a sporttehetségek gondozásában elért kivételes eredményei, kiváló szakmaisága, páratlan elkötelezettséggel végzett, sokoldalú, eredményes oktatásirányítási tevékenysége elismeréséül a megyei önkormányzat TOLNA MEGYE KIVÁLÓ KÖZALKALMAZOTTJA megyei kitüntetést adományoz Fazekas Gáspárnak, az Apáczai Oktatási Központ Kaposszekcsői Általános Iskolai Tagintézménye igazgatójának.

A fogyatékkal élők társadalmi elfogadásának szemléletformálásában, önálló életvezetésük kialakításában végzett magas szintű és elhivatott, közel negyven éves szakmai munkája, a segítségre szorulók munkavégzésre történő motiválásában elért jelentős segítségnyújtása, példaértékű emberi magatartása, érzékeny és felelősségteljes vezetői tevékenysége elismeréséül a megyei önkormányzat TOLNA MEGYE KIVÁLÓ KÖZALKALMAZOTTJA megyei kitüntetést adományoz Erdélyi Margit Gabriellának, a Regöly-Majsapusztai Rehabilitációs Intézmény vezető ápolójának.

Több évtizedes országos, megyei és helyi szinten végzett, kiemelkedő újságírói, szerkesztő-riporteri tevékenysége, kiváló kommunikációs kifejezőkészsége, és az Örökségünk mozgalmon keresztül a határokon túl élő magyarság összetartozásának kifejeződéséért, a magyar nyelv és identitás megőrzéséért végzett elkötelezett munkája elismeréséül az ÉV TOLNA MEGYEI ÚJSÁGÍRÓJA DÍJAT a közgyűlés elnöke Vida Tünde újságírónak adományozza.

Tolna Megyei Német Nemzetiségi Önkormányzat díjazottjai:

A Tolna Megyei Német Kisebbségi Önkormányzatok Szövetsége a Bonyhád városi, a Tolna megyei németség kultúrájának, hagyományainak megőrzésében, a nemzetiségi oktatásban, a Tolna megyei és tágabban a magyarországi németség sajtóban való megjelenésében kifejtett több évtizedes felelősségteljes és áldozatos munkájáért Lohn Zsuzsannának a Tolna Megyei Németségért Nívódíjat adományozza.

A Tolna Megyei Német Kisebbségi Önkormányzatok Szövetsége a megyében működő német nemzetiségi kórusok zenei kíséretében vállalt több évtizedes áldozatos munkájáért, a hagyományos harmonikakíséreten alapuló német népzene ápolásában, annak továbbadásában kifejtett tevékenységéért Wusching Józsefnek a Tolna Megyei Németségért Nívódíjat adományozza.

A Tolna Megyei Cigány Nemzetiségi Önkormányzat díjazottja:

Az idei évben a Tolna Megyei Cigány Nemzetiségi Önkormányzat testülete a roma közösség társadalmi integrációjáért végzett tevékenységéért, a Rendőrség és a cigány nemzetiségi önkormányzatok közötti partnerség megteremtéséért, a békés együttélés jegyében megrendezett színvonalas szakmai programokon keresztül, a megye cigány közösségeinek elhívatott támogatásáért Tolna Megye Cigányságáért Nívódíjat adományoz Daubner Gabriella c. r. alezredesnek.

Ezek érdekelhetnek még

2024. December 20. 15:24, péntek | Helyi

35 dombóvári sportoló kapott elismerést a Sportgálán

Második alkalommal ünnepelték Sportgála keretében a legkiválóbb dombóvári sportolókat.

2024. December 18. 09:55, szerda | Helyi

Megbízható agrár-szaktanácsadás már 20 éve Dombóváron

A Dél-Dunántúl Területi Szaktanácsadó Központja a gazdák szolgálatában.

2024. December 17. 08:20, kedd | Helyi

Egy aranylón csillogó ezüstérem és sok-sok atlétapalánta a régiós versenyen

A Dél-Dunántúli régió U10-es és U12-es korosztályának csapatversenye került megrendezésre a bonyhádi Atlétika Centrumban.

2024. December 14. 14:17, szombat | Helyi

Rangos elismerést vehetett át Klotcz István, a Fortuna Étterem tulajdonosa

Az Aranyvilla díj a vármegye kiemelkedő vendéglátóhelyét illette.